Poprvé jsme se o úkazu dozvěděli díky komentářům na našem webu (díky!). Následovaly zprávy z několika meteorologických stanic, nakonec dorazily i hlášení přes náš webový dotazník. Teprve díky vyplněnému dotazníku s konkrétními údaji jsme se mohli věnovat hledání skutečné příčiny úkazu.
Už v předchozím týdnu se objevil podobný jev na Spojenými státy, konkrétně jižní Kalifornií a Arizonou. Tam bylo od začátku vše jasné: 22. prosince 2017 startovala kosmická raketa Falcon 9 společnosti Space-X. Na obloze vytvořila krásný a tajemně vypadající úkaz.
Raketa startovala v době, kdy nad místy pozorování již panovala noc. Jenže rychle stoupající raketu začalo ve velké výšce ozařovat sluneční světlo. Tryskající horké plyny z devíti raketových trysek se díky okolnímu nízkému tlaku rychle rozšiřovaly do vějíře a vytvořily nádhernou podívanou.
V úterý 26. prosince v 04:30 až 04:45 h SEČ bylo možné zpozorovat docela podobný úkaz i nad střední Evropou. Jev byl pozorován nejen z České republiky (webové kamery ČHMÚ v Medvědíně a Luční boudě), ale i ze Slovenska (meteor. stanice Stúpava), Rakouska, Maďarska, Rumunska, Polska i dalších míst.
Záběry pořízené z rakouského Sobothu (zdroj: Facebook)
Vzápětí se k úkazu vyjádřilo i ruské ministerstvo obrany. Šlo o předem plánovaný test balistické mezikontimentánní střely RS-12M Topol. Raketa v uvedený čas startovala z kosmodromu v Kapustin Jaru v Astrachaňské oblasti. Ten je od naší republiky vzdálen přibližně 2250 km.
Hned poté se na českém webu objevil článek informující o úkazu… no informující vlastně ani moc ne. Úvahy o chutích zelených mužíčků a rakouských kulinářských specialitách by spíše patřily některému hodně pokleslému bulvárnímu plátku než „seriozním“ novinám.
Naštěstí jsme však nebyli odkázáni jen na ně. Úkaz u nás pozorovalo a nahlásilo několik svědků z Opavy, Loukova a Miličína. Posledně jmenované pozorování obsahuje nejpodrobnější údaje:
2017.12.26.02-UFO-Miličín:
Svědky probudil brzy ráno vrtulník záchranné služby, který přistál na nedalekém hřišti, jak se později ukázalo, v souvislosti s dopravní nehodou na silnici E55.
„Při pozorování vrtulníku jsem náhle zahlédla na východní obloze jasné světlo, nad nímž se vytvořil jasný oválný útvar. Světlo vzápětí zmizelo, ale zmíněný útvar se rychle rozšiřoval. Zachovával si oválný tvar s jasnými konturami. Jak se zvětšoval, působil dojmem, že se přibližuje k našemu domu. Měla jsem obavu, aby nešlo o nějakou chemikálii a raději jsem zavřela okno. Útvar se posléze rozplynul. Teprve ráno jsem se dozvěděla, že zásah vrtulníku souvisel s dopravní nehodou na kraji Miličína. Dodatečně jsem zjistila, že zásah helikoptéry probudil více lidí v Miličíně, kteří pozorovali to, co já, přičemž se nezdálo, že by tento světelný jev souvisel se zásahem vrtulníku.“
Podle údajů z dotazníku byl tento úkaz pozorován na východní obloze ve výši asi 30-45° nad obzorem.
Bylo opravdu možné sledovat na tak velkou vzdálenost startující raketu takto vysoko nad obzorem? Co zakřivení zemského povrchu? Zkusme to alespoň hrubě odhadnout.
Z náčrtku lze vyčíst, že to, co vidíme na obzoru se nad Kapustin Jarem musí nacházet ve výšce cca 500 km. Pokud si však přidáme ještě 30° nad obzor, dostáváme se minimálně do dvojnásobné výšky. Jaké výšky však dosáhla zkoušená raketa Topol? To se bohužel nikde z oficiálních údajů vyčíst nedá. Dá se však odhadnout.
Raketa Topol M (foto: Wikipedia)
Raketa obvykle míří do „dopadové oblasti“ v Sary-Shaganu v Kazachstánu, vzdálené cca 2000 km, což je hluboko pod možnostmi jejího doletu (přes 10 000km). To znamená, že letěla po balistické křivce směřující strmě vzhůru. Podle našich odhadů musela být ve výšce 1200 až 1500 km vysoko. Vycházející slunce pak mohlo ozářit plyny vycházející z raketového motoru tak, že byly vidět z takto velké dálky.
Odkazy:
Facebooková stránka Geralda Reczeka
Meteorologická stanica v Stupave
Velmi působivý je ten počáteční obraz, svítící kužel. Podle diskutujících tento tvar odpovídá rotujícímu tělesu. Ale je jasné, že půjde o to, o čem hovoří dnešní článek. Je zajímavé, že před 4 roky byla uskutečněna podobná zkouška, také v prosinci, jen o dva dny později (Wikipedie, Kapustin Jar).
Podle všeho jsou právě v té době příhodné meteorologické podmínky.