Dne 1. července 2002 došlo poblíž Hradce Králové k podivné události, kdy byl jedoucí automobil skropen sprškou rosolovité hmoty, padající z oblohy. Když podivný ohraničený déšť bezbarvého rosolu zasáhl jedoucí automobil, jeho řidič se snažil stěrači setřít přední sklo, ale látka, která ulpěla na skle se rozmazala. Když se po jízdě nevědomky opřel o kapotu, která byla také pokrytá neznámou látkou, objevila se u něj alergická reakce. Obrátil se proto na Hasičský záchranný sbor, který nechal provést analýzu vzorku neznámé látky. Tu provedl Institut ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč.
Chemickým rozborem vzorku z povrchu vozidla bylo zjištěno, že se jednalo o směs vyšších alkoholů s příměsí dalších organických a anorganických látek, tedy rozpouštědla používaná k nejrůznějším účelům. Sloup „deště“ zasáhl projíždějící automobil a blízké okolí silnice – podle listí stromů, které vypadalo i po delší době jako spálené bylo patrné, že „déšť“ se pohyboval souběžně se silnicí. Kde se ale tento „déšť“ vzal? Bylo prověřeno mnoho hypotéz, ale žádná prokazatelně nevysvětlovala vznik uvedeného jevu.
Případ vyšetřovali společně s projektem Záře i členové záhadologického klubu Záblesk. Bylo vyloučeno, že by viníkem mohlo být nějaké (práškovací?) letadlo, to však letecká inspekce vyloučila – žádné letadlo se v danou dobu na tomto místě nepohybovalo. Byla nastolena hypotéza, že tuto látku někde nasál vzdušný vír ve formě úzkého sloupu a přenesl jej na inkriminované místo. Jenže podle tvrzení hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v té době foukal pouze slabý vítr o rychlosti do 5 m/s a vůbec nenastaly příznivé podmínky pro vertikální proudění nebo vznik vzdušných vírů.
Tento případ proto doposud nemá žádné vysvětlení.
Zpracovala: Vendula Zběhlíková