Arizonské městečko Snowflake ve White Montains 5.listopadu 1975. Skupina vyděšených dřevorubců se vrací z lesa s neuvěřitelnou zprávou: jejich kolega byl unesen létajícím talířem!
Snímek režiséra Roberta Liebermana (1947) Oheň v oblacích byl však přes neuvěřitelnou fantastičnost tohoto tvrzení natočen podle skutečné události. Podle shodného tvrzení všech účastníků se po práci v lese setkala parta dřevorubců s něčím, co dnes nazýváme UFO. Jeden z nich, Travis Walton, je nejprve sražen k zemi neznámou silou a potom vtažen na palubu obrovité mimozemské kosmické lodi. Během pěti dnů, které zde strávil, byl skutečně nezvěstný. Teprve poté, co ho jeho přátelé opět ve zuboženém stavu nacházejí, si postupně vzpomíná na své dosti otřesné zážitky z pobytu „tam uvnitř“.
Film, který je někdy omylem považován za sci-fi, se alespoň v základních rysech drží skutečné výpovědi Travise Waltona a jeho prátel. Neřeší však ani v nejmenším „ufologickou“ problematiku. Ani otřesné zážitky Travise uvnitř UFO netvoří hlavní páteř celého příběhu. Místo tohoto poměrně atraktivného tématu si tento film vzal na mušku něco úplně jiného: chování lidí náhle postavených do mimořádné situace.
Vyprávění vyděšených mladíků, kteří se vrátili z lesa bez svého kamaráda nevěří nejen vyšetřovatelé, ale nepřijme jej ani jejich okolí, sousedé a postupně i jejich rodiny. Přestože se celá skupina podrobí vyšetření na detektoru lži, neustále jsou podezříváni, že svého kamaráda zavraždili. Ani poté, co je Travis Walton v těžkém šoku a se ztrátou paměti nalezen, se situace příliš nezmění – nyní jsou podezíráni, že všechno zinscenovali, aby se stali slavní… Hlavní hrdina příběhu a Travisův přítel a švagr nakonec stupňujícímu se tlaku okolí podlehne. Opouští rodinu a uchyluje se do ústraní.
Tento film je vynikající psychologickou sondou do nitra lidí, kteří jsou postaveni do krajně neobvyklé situace. Je to výpověď o nedůvěře a podezíravosti, která se skrývá v každém z nás, když ztratíme jistotu každodenní rutiny. Ukazuje, jak snadno lze vykolejit mezilidské vztahy v případech, kdy jsou lidé konfrontování s něčím naprosto neznámým, s něčím co odporuje naší dosavadní životní zkušenosti.
Nejen pro ufology je zajímavá zpráva, uvedená až v závěrečných titulcích. Hovoří o tom, že v únoru 1993 se celá skupina dřevorubců i s Travisem Waltonem znovu podrobila důkladné zkoušce na detektoru lži. Výsledek? Jednoznačný – všichni hovoří pravdu.
Přečtete si i dokonce s ním rozhovor ! http://www.exopolitika.cz/news/unos-travise-waltona-a-jeho-pribeh/