Projekt Záře pomohl při zpřesňování dráhy velkého bolidu

29. srpna 2012 prolétl nad Čechami jasný denní bolid. Došlo k tomu ještě před zapnutím bolidových kamer, takže astronomové byli při výpočtu jeho dráhy odkázáni na pouze nepřímé údaje, mimo jiné i na výpovědi očitých svědků. A tak s troškou do mlýna přispěl i projekt Záře, který astronomům poskytl data ze dvou pozorování a nasměroval na ně očité svědky.


Nákres vzhledu bolidu v hlášení 2012.08.29.01-Kňovice

Další údaje poskytl astronomům radar Graves na hvězdárně v Úpici, údaje ze seizmických stanic a také záznam z dopravní kamery. Bolid však kupodivu na záznamu z dopravní kamery (namířené směrem k místu, kde zřejmě proletěl) nebyl, což ale umožnilo stanovit jeho max. jasnost.


Mapka viditelnosti bolidu

Ještě jedna pozoruhodnost se k tomuto bolidu váže. Jde totiž o záhadu. Záhadu, která se váže k jasným meteorům obecně a i u tohoto bolidu byla zaznamenána. U velkých bolidů se občas stává, že jsou zaregistrovány zvukové projevy jeho průletu, obvykle připomínající vzdálené hřmění. Zvuk obvykle dolétne k pozorovatelům za dlouhé desítky sekund po jeho spatření, protože jsou vzdáleni mnoho kilometrů od tohoto jevu. Tady však ve dvou případech došlo k zaregistrování zvuku, popsaného jako svištění nebo syčení a teprvé poté, když se svědkové ohlédli po původu zvuku, spatřili na obloze letět bolid. Co způsobuje tento, již mnohokrát popsaný zvuk, slyšený ve stejném okamžiku letu bolidu, není dosud přesně vysvětleno. Zatím nejpřijímanější teorie hovoří o indukci nízkofrekvenčního elektromagnetického pole do kovových předmětů, přičemž toto pole je generováno proudy v ionizované stopě za letícím bolidem.

zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*