K sedmdesátému „výročí UFO“

Historie je plná omylů, falešných tvrzení i účelových lží. Kupodivu i historie zkoumání UFO je podobně zatížená. Podle názoru autora nejde ani tak o účelové lži, jako spíš o nekvalitní práci novinářů informujících o tomto tématu. Problematice UFO se totiž ponejvíce věnují bulvární média, u nichž jaksi ani kvalitu informací nepředpokládáme. A pokud o nich náhodou píše „seriózní zdroj“, je to většinou jen okrajové téma, kterému není třeba věnovat přílišnou pozornost a tedy na přesnosti nezáleží.

Tak především je třeba si uvědomit, že neidentifikované létající objekty pozorují a pozorovali lidé už od dob, kdy se začala psát historie. Fenomén tady existuje od dob, kdy se lidé začali zajímat o to, co se děje na obloze. Dokonce i spekulace o možném mimozemském původu těchto objektů jsou mnohem staršího data. (viz 1, 2)

Před 70 lety – 24. června 1947 ve dvě hodiny odpoledne vzlétl se svým letounem Pipper Cup k cestě z Chehalis (stát Washington) do asi 200 km vzdálené Yakimy americký obchodník Kenneth Arnold. V blízkosti hory  Mt.Rainer (4391 m.n.m.) náhle spatřil devět lesklých objektů letících zhruba ve stejné výšce, tedy asi 3300 metrů. Arnold je v tu chvíli pokládal za neznámá letadla. Objekty měly srpkovitý tvar, byly velmi lesklé a při letu se zvláštně pohupovaly. Po návratu tuto skutečnost ohlásil na letišti i orgánům FBI. Již druhý den se jeho příběh dostal do novin. Když pak Arnold popisoval způsob pohybu neznámých objektů, použil termín „jako když hodíte talíř po vodě a on se odráží od hladiny“ – a zrodily se „létající talíře“. (3)

Pojem „létající talíře“ je opravdu 70 let starý. Vznikl ale omylem a je zavádějící, protože jen velmi malá část pozorovaných neidentifikovaných objektů má tvar jako „létající talíř“. Správný termín je tedy UFO – Unidentified Flying Objects, čili neidentifikované létající objekty. A termín UFO vznikl a začal se používat později. Poprvé jej použil v roce 1952 Edward J. Ruppelt, první ředitel amerického projektu „Blue Book“.

Před 70 lety došlo i k další události, která se označuje jako výročí: jde o známou havárii neznámého objektu poblíž amerického městečka Roswell. Trosky neznámého objektu, který 2. července 1947 havaroval poblíž farmy Williama Brazela, posbírala armáda. Posléze uvedla, že zde zajistila „létající talíř“. Poté však zprávu dementovala a trosky označila za zbytky meteorologického balonu. To podpořilo celou řadu spekulací i spikleneckých teorií. Roswellský případ je nejznámější a nejspekulovanější událostí spojenou s UFO.

Od roku 2001 se vyhlašuje 2. červenec jako „Den UFO“. Podle iniciátorů by se v tento den měly konat propagační akce i demonstrace za odtajnění přítomnosti mimozemšťanů Zemi. Je jasné, že taková činnost už nemá se seriózním zkoumáním fenoménu UFO vůbec nic společného. Pokud už chceme tento den nějak oslavit v souvislosti s UFO, pak snad jedině střízlivým zkoumáním tohoto fenoménu a také rozumnou osvětou. O obojí se už 25 let snažíme v projektu Záře.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*