Zvířetníkové světlo (zodiacal light) je málo známým a neobvyklým úkazem, tedy alespoň mezi laiky nezajímajícími se příliš o astronomii. Proto, když se na obloze objeví a je dostatečně jasné, může vzbudit nejasnosti a dotazy, o co vlastně jde.
2.1.6. Zvířetníkové světlo (zodiacal light)
Charakteristické znaky:
– Světlý pruh nebo trojúhelník na obloze v rovině ekliptiky
– pozorovatelný jen v místech s minimálním světelných znečištěním
Toto světlo se objevuje vždy přesně v rovině ekliptiky, tedy pomyslné čáře na obloze, která vymezuje rovinu, po níž kolem Slunce krouží planety.Nejlépe je pozorovatelné v době jarní (večer) nebo podzimní (ráno) rovnodennosti, protože v této době ekliptika svírá největší úhel s horizontem a proto vystupuje nejvýše nad obzor. Zvířetníkové světlo je viditelné pouze v ideálních pozorovacích podmínkách. Vypadá jako světlejší trojúhelník se základnou v místě Slunce a směřuje šikmo nahoru v rovině ekliptiky. Jeho jas klesá se zvyšující se vzdáleností od Slunce.
Sluneční soustavu netvoří jen samotné planety, jejich měsíce, komety a meteory. V prostoru kolem Slunce je i velké množství kosmického prachu,, který je součástí téhož materiálu, z něhož vznikla uvedená tělesa Sluneční soustavy. Tento prach je soustředěn do prachového disku orientovaného stejně, jako většina ostatních těles.
Při vhodném osvětlení, je možné tento prach, osvětlený sluncem po jeho západu nebo před jeho východem, pozorovat. Přestože atronomové zvířetníkové světlo pozorují plánovitě, v ČR zatím nebyl tento jev ohlášen jako něco neznámého.
Další informace naleznete zde:
http://komety.janmarek.net/zv_svetlo.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Zodiacal_light
Čtěte také další díly seriálu.