Vedlejší slunce, neboli parhelia, jsou nejčastějším druhem halových jevů. Halové jevy obecně vznikají lomem nebo odrazem slunečních nebo měsíčních paprsků na drobných krystalcích ledu. Ty, které vznikají odrazem mívají bělavou barvu, zatímco jevy vzniklé lomem světla jsou nejčastěji duhově zbarvené.
1.3. Optické jevy v atmosféře (fotometeory)
1.3.1. Vedlejší slunce (parhelia)
Charakteristické znaky:
– světelný objekt na denní obloze
– je nehybný
– často duhově zbarvený
– vždy nejméně 22° napravo nebo nalevo od Slunce
Vedlejší slunce jsou jedním z nejčastěji pozorovaných halových jevů, nejsou nijak vzácné a často bývají označena i za UFO. Objevují se jako jasná světla na obou stranách od Slunce. Vznikají lomem slunečních paprsků a bývají obvykle duhově zbarvená s výrazně červeným zbarvením na straně přivrácené ke Slunci. Vedlejší slunce bývají někdy velmi jasná a mohou vypadat jako další slunce zářící vedle toho skutečného. Pokud je mateřský mrak, obsahující ledové krystalky ve tvaru destiček dostatečně velký, může se objevit na protější straně opd Slunce a ve stejné výšce a vzdálenosti druhé vedlejší slunce.
Určujícím znakem je poloha tohoto útvaru vzhledem ke Slunci. Pokud se Slunce nachází u obzoru, bude parhelium ve stejné výšce nad obzorem přesně 22° od Slunce. S tím, jak bude Slunce stoupat výše nad obzor, bude se vzdálenost parhélia zvětšovat a bude se posouvat do větší výšky nad obzorem, než Slunce. Zároveň však se stoupajícím Sluncem rychle ubývá jasnost tohoto jevu.
Pozorování tohoto jevu v ČR:
Případ 2011.11.06.02-České Budějovice:
„…skrze mraky prosvítalo zářící kruhové „něco“ vyplněné duhou, …“ napsal nám jeden letecký inženýr s tím, že je zvyklý „koukat nahoru“. Přesto je vidět, že jej tento jev zaskočil a nenalezl pro něj ihned vysvětlení.
Další informace najdete:
http://ukazy.astro.cz/
http://www.halo.astronomie.cz/index.php
http://www.astronomie.cz/download/halove-jevy.pdf
http://www.kof.zcu.cz/st/dp/hosnedl/html/obsah.html
Čtěte také další díly seriálu.