Lidské tělo můžeme považovat za nesmírně složitý soubor jemně vyladěných mechanizmů. Často stačí jen nepatrná chybička a soubor se rozladí. Nemusí jít o žádné závažné onemocnění nebo poruchu. Často jde o banalitu způsobenou buď vnějším podnětem, nebo vnitřní nerovnováhou v našem těle. Rozladěný organizmus nám pak může v těchto případech dodávat falešné informace o vnějším světě.
5.1. Mylné fyziologické vjemy
5.2.1. „Mušky“ v oku
Tvrdí se, že asi 90% informací o okolním světě dostáváme pomocí zraku. Jestliže nefunguje náš zrak správně, pak se může stát, že obraz o okolním světě bude zkreslený. Běžné fyziologické oční vady jsou obvykle korigovatelné optikou – brýlemi, kontaktními čočkami, nebo chirurgickým zákrokem. Existují ale i méně obvyklé poruchy a právě jedna z nich může být příčinou domnělého zpozorování UFO.
„Ležela jsem na trávě a dívala se na oblohu. Bylo krásné letní odpoledne, jasno a obloha zářila blankytnou modří…najednou jsem si všimla poletujících mušek…žádné tam ale ve skutečnosti nebyly…jenom já jsem je viděla. Převalovaly se z místa na místo vždycky, když jsem pohnula očima. Když jsem se na ně chtěla podívat, převalily se kousek vedle…“ psala jedna čtenářka webu Ordinace.cz.
Lékařka mohla pacientku uklidnit, že se nejedná o nic závažného, jen nepříjemný projev změn uvnitř oka. Nemoc se nazývá muscae volitantes, česky létající mušky nebo také muší křídlo. Vzniká takto: uvnitř oční koule, kde se nachází čirá gelovitá hmota sklivec, dochází s věkem k jeho sesychání a řídnutí. Někdy při tom vzniknou drobné malé zákalky, které se pohybují těsně před sítnicí oka a tím způsobují vidění neexistujících předmětů. Zvláště proti obloze jsou patrné a takto si jich vlastně člověk nejčastěji všimne.
zdroj: http://www.lasereyesurgeryhub.co.uk/comprehensive-guide-floaters/
Létající mušky nejsou považovány za závažnou nemoc a v běžném životě člověka příliš nezatěžují. Přesto se doporučuje v takovém případě navštívit očního lékaře, aby vyloučil jiné závažnější poruchy.
Další informace naleznete zde:
Létající mušky
Muscae volitantes
Muší křídlo – muscae volitantes
Floater
Čtěte také další díly seriálu.
Zdravim, tento probelm znam a trpim na nej… Avsak mam otezku ohledne zraku : Kdyz se podivam na oblohu ve dne, v noci, na zed, kamkoliv vic zaostrim, vidim stale vznikajici a zanikajici svetelne objekty o velmi male velikosti… Prirovnal bych to k televiznimu sumu, ktery jsme mohli videt drive na starych TV na analogovem vysilani… nijak mi to nevadi, ani nezneprijemnuje zivot… ale ta otazka mi lezi na srdci porad, Predem dekuji za kazdou odpoved…
Vidim taky takovy tecky. Tocej se bud do prava nebo doleva. Byva jich nejvic kolem stromu, lidi atd. Obzvlast tam kde je hodne prijemne jakoze hodne Energie. Na horach v prirode.
Castym pozorovanim lze videt i pod vickama, ve tme, vlastne vsude.
Vidi to hodne lidi a dost se to dokaze naucit kdyz jim reknete kam se divat, Napr. na nebe.
Fyzikove nabizeji vysvetleni ze jde o vyzarenou EM energii po srazce neutrina s jadrem atomu(nebo tak nak ale neutrino myslim proleti i planetou nez se s necim srazi takze se to deje vsude). No a lidsky oko to nak vnima. Vlastne je to svetlo.
Esoterici zas ze je to Energie ale to je to samy. Jen jiny nazvy
lukys: je to šeroslepost nebo nedokonalost (vašeho) lidského oka. Někteří lidé tak vidí během stmívání a namísto méně osvícené scény, vidí „rostoucí tmu“, tedy jen jakési zrnění.. alespoň já to tak mám. Mozek a oči se snaží interpretovat obraz ale nejsou toho adekvátně schopny jako u většiny populace. Doporučuju navštímit oftalmologa, nicméně je to zřejmě vrozené a neléčitelné. Možná, že takový člověk opravdu „vidí“ klesající množství fotonů a rostoucí množství částic (bodů) tmy (i když fyzikálně tma neexistuje). Alespoň mě to tak připadá.
Mohlo by to zřejmě souviset s „muškami“ a změnami v očním sklivci. Ale bohužel vám asi moc nepomůžeme, bude lépe, když se obrátíte na odborníka oftalmologa.
dekuji za odpoved… s pozdravem Lukys
Jedna poznámka – tyto zrakové jevy jsem pozoroval co mi paměť sahá, takže řekněme už coby jedno – dvouletý kluk. Takže se sesycháním sklivce věkem to asi nebude, tedy pokud všeznalí lékaři nevydedukují, že jsem byl v té době již pozoruhodně vetchý stařec.
Také to vidím od dětství,takže třeba v průběhu 4O-ti let.Mám ten pocit vidění ráda,vždy jsem si myslela,že je to něco nadřirozeného,tak si ten pocit nechám :-)
Jako dítě jsem tyto mušky také viděla (intenzivněji) a dokonce jsem s nimi hrála hru,asi jako když z nebe padají kulaté míčky který nesmějí dopadnou na zem,a tak jsem je jako-že vystřelila rychle zase k nebi,aby nedopadla a ona ta muška zase padala dolu…ale pozor nebila jediná v tu chvíly co se spouští na zem…padalo jich třeba pět na ráz a takto jsem si hrala svoji mušku hru…
Příčin této zrakové poruchy může být zřejmě i více, ne jenom věk. Také ve vašem případě bychom doporučovali návštěvu oftalmologa.
Myslím, že uvedený jev je častá zkušenost mnohých. Zkuste, lukys, vyhledat odpověď na internetu – v diskusích se o něm dočtete. Nejde o nic vážného. Např. zadejte „tečky před očima “ apod..
Dnes zajímavý odkaz na bolid? na Sněžce – stránky webkamer ČHMÚ.
Myslím, že se tady pletou dvě různé věci dohromady. Vídám tečky, které reagují na pohyb oka – což chápu, že jsou nečistoty nebo nějaké ty oční kaly, jak je zmíněno….ale pak vidím, při soustředění, ještě tečky o kterých jsem přesvědčena, že je to něco jiného – nevím jestli jsou to fotony nebo nějaká energie, ale rozhodně to nereaguje na pohyb oka a při pohledu na oblohu se pohybují neuspořádaně, ale zároveň jdou vždy směrem k zemi, kde některé jakoby procházejí a jiné se odrážejí. Vidím to ale i kolem elektrospotřebičů, lidí…atd. Jako dítě jsem si tyto dvě věci mylně spojila dohromady, ale dnes vím, že je to každé něco jiného a myslím že i zde se každý z vás baví o něčem jiném. Fotka zde (simulace vidění mušek) je to, co reaguje na pohyb oka. Ten druhý jev je mnohem drobnější a v mnohem větší kvantitě.
Já vidím něco podobného. Jen když se dívám proti obloze. Vidím plno teček které se pohybují rychle všemi směry a hned zanikají.