Identifikace UFO: Další neobvyklé výboje

O jevech, které probíhají nad bouřkovými mraky vysoko ve stratosféře, jsme ještě donedávna neměli ani tušení. Přitom jde o vysoce energetické jevy, které se projevují mohutnými světelnými efekty, a které – jak jinak – mohou být za určitých okolností označovány na UFO.  Tyto jevy mohou být pozorovány z letadel a ve vzácných případech i z povrchu Země. Nejlépe se ovšem pozorují z oběžné dráhy Země.

 

1.2.6. Další neobvyklé výboje v atmosféře

Charakteristické znaky:

– světelné jevy ohromných rozměrů nacházející se ve velmi vysokých vrstvách atmosféry
– vyskytují se při bouřkách

Bouřkové výboje nemusí probíhat jenom mezi mraky a zemí nebo v mracích, ale také směrem nahoru od mraků. Jde zvláštní, velmi neobvyklé a dosud málo prozkoumané výboje ohromných rozměrů, sahající přes stratosféru až do ionosféry. Obecně se tyto obrovské výboje označují zkratkou TLE (Transient Luminous Events), čili přechodné světelné jevy.

O jak silně energetické jevy jde, dokládá i skutečnost, že jsou doprovázeny sprškami rentgenového i gama záření, podobně jako při jaderném výbuchu. TLE mají přímý vliv na šíření radiových vln a není příliš jasné, jaký mají vliv na nejvyšší vrstvy atmosféry a na počasí.

Vědci dosud rozlišují několik druhů těchto gigantických výbojů a dávají jim poetické názvy:

Sprites (skřítci)
Jsou nejčastější a nejlépe zdokumentované TLE. Jde vždy o krátký záblesk oranžovo-červené barvy, trvající zhruba 100 milisekund, obvykle nad místem, kde z bouřkového mraku uhodil blesk. Dosahují výšek 65 až 95 km nad zemí.

Blue Jets (modré výtrysky)
Jsou to namodralé výboje kuželovitého tvaru, vycházející z vrcholku bouřkového mraku do spodních vrstev ionosféry zhruba 40 až 50 km vysoko. Jde o nejjasnější z těchto výbojů a dokáží svítit až i několik desítek sekund.

Elves (elfové)
Jsou to velké široce se rozpínající útvary o průměru až 500 km ve výškách kolem 100 km nad zemí. Mají načervenalou barvu a trvají jen asi jednu milisekundu.

Trolls (trolové)
Tyto výboje jsou trochu podobné Blue Jets, ale mají červenou barvu. Jejich název vychází ze zkratky Transient Red Optical Luminous Lineament.

Gigantic Blue Jets (obří modré výtrysky)
Někdy jsou také nazývány “bouřkové mrkve”, protože jsou podobné mrkvi barvou i tvarem. Rozšiřují se směrem nahoru kde dosahují výšek až 100 km. Doba jejich životnosti je 200 až 400 milisekund. Vycházejí sice z bouřkových oblastí, ale nejsou spojeny blesky mezi mraky a zemí.

Tyto úžasné světelné jevy nejsou známy příliš dlouho a proto také není prozkoumán mechanizmus jejich vzniku. Poprvé byly pozorovány zřejmě piloty letadel, vyfotografovány byly až z paluby amerického raketoplánu v roce 1989. K důkladnému zkoumání těchto jevů připravuje francouzská kosmická agentura CNES (Centre National d’Etudes Spatiales),vědeckou družici s názvem Taranis (podle keltského boha oblohy a vládce blesku), která bude připravena ke startu v roce 2014.

Tento jev zatím v ČR nebyl pozorován.

Zdroj:
http://www.astro.cz/clanek/4593

Další informace najdete:
http://elf.gi.alaska.edu/
http://ibis.nmt.edu/sprites/sprites.html
http://elf.gi.alaska.edu/
http://www.berkeley.edu/news/media/ releases/2004/07/16_sprite.shtml
http://www.atlasaerospace.net/eng/newsi-r.htm?id=1489
http://geology.about.com/library/weekly/aa020198.htm
http://www.scienceblog.com/community/article3317.html
http://www.agu.org/sci_soc/sprites.html
http://www.fma-research.com/spriteres.htm

Čtěte také další díly seriálu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*