Aktuality – leden 2020

  • od

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

VIDEO: Dobré vědět – Jaké civilizace čekat ve vesmíru? Pěkně udělaná a vtipná prezentace.

Únosy do UFO. Kvalitní, i když trochu skeptický článek na tohle téma.

Hoagův objekt: Perfektní prstenec je jednou z nejhezčích záhad vesmíru. Jak tohle mohlo vzniknout? Vesmír skrývá ještě mnoho záhad…

Miniaturní loď poháněná světlem by zamířila k cizí hvězdě. Na projektu možná budou pracovat i Češi. Nápad je to pěkný, snad se to podaří realizovat. Ale do cizí galaxie je to o trošku dál než k Proximě – zatracení titulkáři! 

Mikrob požírající meteority oživil otázku, zda život přilétl na Zemi z kosmu. Metallosphaera není bakterie milující metalovou hudbu, ale baští to, co je v meteorech. Patří mezi vývojově nejstarší organizmy na naší planetě. Přišel tedy život na Zemi odjinud z vesmíru? A pokud by se ukázala teorie panspermie správná (je to docela silný podpůrný argument této hypotézy) – byla to jen náhoda, nebo jsme výtvor jiné civilizace, která své mikrocestovatele úmyslně poslala do vesmíru? 

Záhada krátkověkých zdrojů na obloze: Ve hře je i mimozemské vysvětlení.  „Pokažené supernovy“ jsou možná ještě exotičtější vysvětlení, než ETH (mimozemská hypotéza).

Pilot natočil UFO, po 15 letech promluvil. „Porušovalo zákony fyziky,“ vzpomíná. Tento případ, občas nazývaný „Tic-tac UFO“ má několik nápadných podobností se známým případem UFO incidentem z roku 1987 nad Vranovskou přehradou.

Cestování časem bez paradoxů by bylo možné v mnoha paralelních vesmírech.  Opravdu je to jen matematická hříčka nudících se kanadských fyziků, nebo teoretický základ něčeho, co budeme umět asi tak v 24. století…? Abychom se to dozvěděli teď, potřebovali bychom právě ten stroj času :-)

Události a výročí:

7. ledna 1948 – Fort Knox, USA
Toho dne došlo k první havárii letadla v souvislosti s pronásledováním UFO. To se objevilo v odpoledních hodinách nad městečkem Madison (stát Kentucky), pozorováno desítkami lidí včetně posádky vojenské základny Godman Field. Do pronásledování objektu se pustila čtveřice letounů F-51D Mustang. Tři z nich se vrátily na základnu kvůli nedostatku paliva, čtvrtá – pilotovaná zkušeným veteránem z druhé světové války kpt. Thomasem Mantellem, pronásledovala neznámý objekt do stále větší výšky. Pak se náhle odmlčela. Trosky letounu byly nalezeny o několik hodin později, rozeseté na velké ploše. Bylo jasné, že letoun se rozpadl ještě ve vzduchu. Armáda tehdy nepustila novináře k místu havárie,nezveřejnila žádné fotografie, ani  nevydala tiskové prohlášení. Podle oficiálních zpráv měl Mantell pronásledovat balon Skyhook, nebo boční slunce, či jen světlo planety Venuše, přičemž mu ve velké výšce nestačil kyslík. Žádné z těchto vysvětlení však neobjasňuje rozpad letounu ještě ve vzduchu. Zřejmě díky tomu se rozkřikly neuvěřitelné fámy a spekulace o podrobnostech události či posledních slovech kpt. Mantella.

20. ledna 1996 – Varginha, Brazílie
Údajně po upozornění amerického velení vzdušné obrany (NORAD) zachytily v noci z 19. Na 20.ledna 1996 radary brazilské vzdušné obrany (CINDACTA) klesající neznámý objekt. Poté několik obyvatel Varginhy spatřilo podivnou bytost – dvounohé stvoření s velkou hlavou a velmi tenkým tělem. Byla vysoká asi 160 cm (5 stop), měla tříprsté končetiny s velmi dlouhými prsty, na hlavě tři výrůstky a velké červené oči.Vypadala jako zraněná nebo nemocná a zřejmě byla zajištěna armádou. Bytost byla nápadně podobná tzv. chupacabras, což je v Jižní Americe často pozorované stvoření řazené spíše do oblasti kryptozoologie.

28. ledna 1986 – Havárie raketoplánu Challenger
73 sekund po startu své desáté mise STS-51-L explodoval raketoplán Challenger. Zahynulo 7 astronautů, kteří své životy položili při výzkumu vesmíru.

29. ledna 1986 – Dalněgorsk, SSSR
K události, která se někdy nazývá „sovětský Roswell“,došlo v 19:55 místního času. Svědkové popsali přelet načervenale žhnoucí koule. Koule letěla vodorovně nad terénem a měnila výšku, pak náhle zastavila a na „kótě 611“ spadla na zem. Bylo slyšet tlumenou ránu a objekt asi hodinu hořel na okraji útesu. Geologická výprava zde pak v roce 1988 nalezla neobvyklé stopy: opálenou skálu a na zemi řadu podivných kovových úlomků se složitou strukturou a různým složením. V úlomcích se vyskytoval především křemík, olovo, hliník, mangan, nikl, chrom, wolfram a kobalt.

Akce:

Cosmos Discovery výstava – Výstaviště Praha Holešovice
Od 27.12.2019
Výstava vás provede historií pilotovaných kosmických letů od jejích počátků až po současné a plánované mise. Velkolepá expozice vznikla ve spolupráci s americkou NASA, muzeem a vzdělávacím centrem Cosmosphere a českými odborníky. Výstava obsahuje stovky originálních exponátů z USA i Ruska, které byly ve vesmíru, unikátní sbírku skafandrů a reálné modely kosmických lodí, raketoplánů a raket.
Více informací na www.cosmosdiscovery.cz
Prodej vstupenek v sítích TicketPortal CZ a Ticketstream:
https://www.ticketportal.cz/event/COSMOS_DISCOVERY_SVETOVA_VYSTAVA_KOSMONAUTIKY
https://www.ticketstream.cz/vstupenky/cosmos-discovery

Událost na Facebooku ZDE.

Humor:

Nějakým nedopatřením unikla tato vzácná fotografie vedoucího projektu Záře Vladimíra Šišky při práci u PC.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*