Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akc
Zajímavosti na webu:
Podpovrchový oceán i na Saturnově měsíci Dione. Podpovrchový oceán leží hluboko pod ledovou kůrou Saturnova měsíce Dione. Vyplývá to z nových údajů získaných kosmickou sondou Cassini. O dalších dvou Saturnových měsících – Titanu a Enceladu – je již dlouho známo, že ukrývají globální oceány pod svými ledovými povrchy. Avšak nové studie naznačují, že oceán existuje i na měsíci Dione.
Pozoruhodné atmosférické úkazy v září a výhled na říjen. Co za zajíamvé úkazy přírody můžeme vidět v těchto dnech na obloze?
Mimozemský život by se mohl živit energií kosmického záření. Slavná bakterie z hlubin země Desulforudis audaxviator využívá prakticky jenom energii radioaktivního rozpadu uranu. Něco podobného by mohlo fungovat i ve vesmíru.
Úžasný obyvatel křídového lesa … aneb Kdo byl Agathaumas sylvestris?
Je vize Marsovské kolonie reálná? Po vystoupení Elona Muska na konferenci IAC na konci září 2016 se vyrojila spousta spekulací, jak je vůbec možné, něco takové dokázat.
Narodil se první „GM chlapeček“ s genomem od tří rodičů a je zdráv. Kvůli legislativě, která genetické manipulace v řadě zemí nepovoluje, provedli lékaři jordánským rodičům zákrok v Mexiku. Ratolest přišla na svět již v dubnu ale genetičtí porodní inženýři tuto událost zveřejnili až nyní. Dědičnou poruchu, kterou matka předávala na potomky vyřešili transplantací mitochondriálního genomu od dárkyně. Chlapeček má být prvním dítětem planety, kterému na svět pomohla asistovaná reprodukce a který by mohl mít v občanském průkazu zapsány dvě biologické matky a jednoho otce.
V Mongolsku objevili obří stopy. Společná mongolsko-japonská expedice zveřejnila obrázek otisku chodidla gigantického tvora. Stopy, které minulý měsíc v poušti Gobi paleontologové našli, patří k největším na světě. Nafocený exemplář je 106 centimetrů dlouhý a 77 cm široký.
40. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 3. 10. do 9. 10. 2016.
41. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 10. 10. do 16. 10. 2016.