Aktuality 27. a 28. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Největší masový hrob dinosaurů … aneb Hurikán, který zahubil tisíce centrosaurů

Neutrina jsou ve kvantové superpozici na vzdálenosti stovek kilometrů. Data experimentu MINOS ukazují, že neutrina letí mezi místem svého vzniku a detektorem vzdáleným 735 kilometrů ve stavu kvantové superpozice.

Do nejmenšího harddisku světa se zapisuje atom po atomu. Jestli tuhle technologii atomární paměti někdo zprovozní ve velkém, tak by s ní mohl zapsat veškeré knihy světa na jedinou poštovní známku.

Na ISS se bude číst DNA. O tom, že je Mezinárodní vesmírná stanice nenahraditelnou vědeckou laboratoří, která nemá díky svým specifickým podmínkám konkurenci, není potřeba dlouze diskutovat. Na ISS už proběhlo mnoho experimentů z mnoha vědních oborů, ovšem věda má mnoho oborů a tak se stále ještě dočkáváme momentů, které nastávají poprvé.

Jetpack pro golfisty. Zachvíli už nebudou hlášení jen letajících objektů, ale i létajících lidí.

V atmosféře Marsu bylo kdysi více kyslíku. Chemikálie objevené v horninách na Marsu pojízdnou laboratoří NASA s názvem Curiosity napovídají, že atmosféra Rudé planety kdysi obsahovala mnohem více kyslíku než dnes. Výzkumníci objevili vysoké hodnoty oxidů manganu na základě výzkumu pomocí laserového děla na palubě Curiosity.

Nové objevy sondy Dawn u trpasličí planety Ceres. Vědci z mise Dawn, sondy zkoumající trpasličí planetu Ceres v hlavním pásu, určili na jejím povrchu oblasti, které jsou permanentně ve stínu. Většina z těchto oblastí byla chladná natolik, aby se stala pastí pro vodní led na miliardu let. Tyto ledové usazeniny tam mohou existovat i nyní.

Rok po průletu kolem Pluta – 10 nečekaných objevů. Ve čtvrtek 14. července, to byl přesně jeden rok od chvíle, kdy americká sonda New Horizons prolétla kolem trpasličí planety Pluto. V datech, která mohou vědci analyzovat se podařilo objevit mnoho zajímavých informací. Jedna jediná sonda dokázala překopat spoustu dřívějších teorií o tomto světě, který jsme nikdy nepozorovali přímo. Ukázalo se, že Pluto v žádném případě není nudná ledová koule, jak někteří možná čekali.

28. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 11. 7. do 17. 7. 2016.

29. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 18. 7. do 24. 7. 2016.

VIDEO: Co bylo podivné těleso nad letištěm v Miami?
Podle vzhledu jde evidentně o startující raketu. Jak stoupá výš do stratosféry, rozšiřuje se chvost spalin díky okolnímu nižšímu tlaku. Možná Sojuz s lodí Progress k ISS? Nebo něco z Plesecku? Nebylo to zas tak moc daleko. Kdo si ještě vzpomene na podobný objekt nad Petrozavodskem v r.1977?