Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.
Zajímavosti na webu:
Planeta Devět – planeta, která nemá existovat. Zprávy o tom, že ve vzdálených končinách Sluneční soustavy existuje pravděpodobně další planeta, plnily titulky především na počátku roku 2016. Otázkou však zůstává, jak a kde by mohla devátá planeta vzniknout.
Tančící skřítci a blesková činnost mateřské bouřky. Red sprites (Červení skřítci) jsou krátké optické emise v mezosféře. Jejich vznik je spjatý s intenzivním troposférickým bleskem typu CG+ nebo IC (blesk s kladným nábojem nebo mezimračný blesk).
Mimořádně dlouhý bolid v sobotu 30. dubna 2016 nad střední Evropou. Na konci dubna byl k vidění další mimořádný bolid. Čtvrt hodiny po jedenácté hodině večer místního času začal svítit relativně nízko nad jihozápadním obzorem pro pozorovatele v západní části České republiky nepříliš jasně, ale postupně zvyšoval svou jasnost a svým letem směřoval k severu.
Je objekt 2007 OR10 výrazně větší než se myslelo? Transneptunické těleso 2007 OR10 v Kuiperově pásu může být podstatně větší, než se doposud myslelo. Jedná se o těleso objevené v roce 2007 týmem astronomů z Kalifornského technologického institutu (známý také jako Caltech) v Pasadeně. Tento objekt je kandidátem na trpasličí planetu a také největší nepojmenovaný objekt našeho planetárního systému.
Zdevastovala povrch Marsu 50 metrová vlna tsunami? Podle nové studie detailní snímky povrchu Marsu odhalují zkázu pradávné megatsunami. Proto prý na Marsu nemůžeme nalézt zřetelnou čáru pobřeží.
Záhada Londýnského kladiva…aneb Další pohádka o člověku v době dinosaurů
Fyzici poprvé změřili van der Waalsovy síly jednotlivých atomů. S pomocí mikroskopu atomárních sil v přelomovém experimentu proměřili síly, které udrží gekony na skle.
Vědci vytvořili 3D hologramy atomů uvnitř molekul. Řádkovací tunelová mikroskopie nevidí do vnitřku molekul. Ani žádná jiná stávající zobrazovací metoda. Ale my dovnitř vidět chceme!
19. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 9. 5. do 15. 5. 2016.
20. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 16. 5. do 22. 5. 2016.