Záhada v infračerveném světle

Hodně pozorování neobvyklých jevů a UFO se k nám dostává od rybářů a lovců. Sezení v přírodě, bez rušivých světel, pozorování noční oblohy vede občas k zachycení jevů, které někdy nedokážeme vysvětlit. Také v tomto případě myslivce sedícího na posedu. Neznámý objekt však nezachytil pouhým okem, pro to byl zřejmě neviditelný. UFO zachytilo noční vidění s infračerveným přísvitem.

 

„Byl jsem na čekané na posedu. Protože byl měsíc, používal jsem převážně triedr. tím jsem nic neviděl, tak jsem si občas bral noční vidění s infračerveným přísvitem. Pomocí tohoto vidění jsem zahlédl nad polem 2-3 metry nad terénem pohyb jakoby svítícího pásku složeného z nul. Alespoň tak mi to připadalo.“

 

„Vzal jsem tedy triedr, neboť má ostřejší obraz (sklo je sklo…., ale tím jsem opět nic neviděl. Znovu jsem vzal noční vidění a opět to tam bylo. Pohybovalo se to ze strany na stranu a nepatrně to měnilo výšku. Měl jsem pocit, že se mi noční vidění porouchalo, tak jsem vzal pušku, na které mám také noční vidění s infračerveným přísvitem. Opět to tam bylo.“

Video z puškohledu je mnohem kvalitnější, první přistroj je levný výrobek z Číny. Jedno zařízení má přísvit s vlnovou délkou 850nm a druhé 940nm. Svědek chvíli takto střídal triedr a obě noční vidění – stále stejný výsledek, jev nebyl triedrem pozorovatelný. Řada nehybných světel svisle nad sebou v dálce je nerezový komín na domě.

Foto z místa pozorování ve dne.

Použitá technika:

  • NV535 hunting Night Vision Scope s přísvitem 940nm (prodejce)
  • puškohled 4×32 s namontovanou zasádkou PARD NV007, infračervený přísvit 850nm

O co by mohlo jít?

Hledáme někoho, kdo se v infračervené technice dobře vyzná a mohl by nám s vyhodnocením pomoci.

 

 

 

 

 

10 komentářů na “Záhada v infračerveném světle”

  1. Zdravím všechny

    Vzhledem k tomu, že přístroje mají přísvit je tento objekt jimi osvětlený. Je neostrý a silně osvětlený. Je tedy blízko objektivu. Ze záběru je vidět jeho pohyb se zřetelnými zpomalováním ke krajním bodům pohybu která ukazuje na pružnost onoho „mechanického systému“.

    Může to být pavučina vlající ze stromu či stébla traviny.

    Kdyby přístroje neměly přísvit, pak by to byla záhada – něco teplého by se pohybovalo ve vzduchu.

    PP

    1. Byl-li objekt osvětlen, nevíme. Škoda, že pána nenapadlo vypnout přisvícení, bohužel takové jednoduché dodatečné experimenty člověka většinou napadnou až pozdě.

    2. Skoda ze po tom nezkusil vystrelit, zda by se zmenilo nejak chovani tohoto ukazu. Pokud by slo o pavucinu, urcite by v perspektive mnohem vice a zretelneji menila vysku a nalezeni presneho mista by bylo obtiznesi vzhledem k tomu ze pan pri pozorovani menil pristroje.

    3. Dobrý den, myslím si, že pozorovaný efekt může být způsoben kombinací snímací frekvence nočního vidění a rychlého lineárního pohybu předmětu nebo jeho pohybu po kružnici. Na fotografii z nočního vidění v článku je vidět osvětlená kukuřice, která je poměrně blízko, pole za ní není osvětlené a dál je pouze vidět odraz od kovového komínu a od tohoto záhadného předmětu, zřejmě tedy dobře odráží infračervené světlo a je docela daleko od místa pozorování. Můžete sdělit místo pořízení daného videa?

        1. Děkuji za odpověď. Všiml jsem si, že v celém videu kdy má objekt zřetelné obrysy se vždy skládá ze sedmi „nul“, podobně na konci videa kdy je vidět celý komín je na něm sedm světlých bodů, odrazů od IR přisvícení nočního vidění. Nevím tedy jak by odraz od komínu mohl způsobit pozorovaný efekt, navíc se zdá, že pohyb objektu a nočního vidění nejsou na sobě závislé. Asi by pomohly informace, které nejsou v článku uvedené. Jak pozorování začalo, tedy jestli myslivec uviděl objekt hned při prvním pohledu přes noční vidění nebo se objevil až později. A jak pozorování skončilo, tedy jestli například objekt prostě zmizel na místě nebo „odletěl“ někam za stromy nebo z dohledu.

      1. Pozdě, ale přece:
        Nejde o žádnou záhadu. To, že jsou zobrazeny kroužky je způsobeno tím, že- za prvé jde o velmi malé kulové průsvitné objekty, a za druhé- že jsou před hloubkou ostrosti puškohledu (závislé na nastavení paralaxy)- odhaduji tak cca do 3-4m před objektivem. Kdyby byly dále, zobrazily by se menší a plošné. Kdyby byly ploché a ne kulové, zobrazily by se jako plná kolečka a ne kroužky.
        Jde jednoznačně o kapky rosy na vlákně pavučiny např. mezi stébly trávy, či jinými rostlinami (proto se pohybují).
        Taky používám IR zasádku na puškohledu, a když člověk často leží a číhá, není toto až tak neobvyklé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*