Nevíme jestli má tento jev něco společného s bludičkami, které známe z našich pověstí. Je to jen pojmenování zvláštního jevu, který je – čas od času – ohlašován jako pozorování UFO. Poté, kdy si někdo z vyšetřovatelů projektu Záře všimne, že některá ohlášená UFO mají stejné charakteristiky, obvykle vytvoříme pracovní kategorii, kterou nějak pojmenujeme. Snadno se pak dají vybrat a vzájemně porovnávat případy, které vykazují vzájemnou podobnost.
Takto vznikla i pracovní kategorie „nebeské bludičky“. Podobnosti některých hlášení jsme si všimli v roce 2017 a od té doby přibývají do naší databáze hlášení UFO. Jak tedy vypadají „nebeské bludičky“?
Vždycky šlo o pozorování světel na obloze, většinou nehybných, které se čas od času rozsvítí a po nějaké době zhasnou. Nejde tedy o žádné dramatické pozorování, ani příliš nápadný jev. Celé to navíc obvykle trvá jen pár desítek sekund.
Dne 15. 3. 2017 jev zpozoroval dokonce člen projektu Záře. tady je jeho popis:
„Při procházce se psem volným terénem (pole) sleduji průběžně oblohu. Šel jsem zhruba na SZ a po pravé straně jsem měl souhvězdí UMa (Velký Vůz). Najednou jsem si v periférním vidění uvědomil, že na obloze je tímto směrem něco navíc. Podíval jsem se na Velký vůz a v místě hvězdy Benetnaš / Alkaid (konec oje) svítily další dva objekty. Byly nehybné, svítily jasem asi jako Sirius i podobně namodralým světlem. Sledoval jsem je asi 20 vteřin, za tu dobu nevykazovaly žádné změny v jasu ani pohyb. Moje první úvaha byla samozřejmě nelogická – co to jsou za planety (tímto směrem žádné) a sáhnul jsem pro mobil, abych se podíval do aplikace Stellarium. Vyndat mobil a spustit aplikaci mi mohlo trvat taky asi 20 s. To jsem nevěnoval pozornost obloze, bohužel, když jsem se na oblohu podíval znovu, objekty už tam nebyly. Nevím tedy jak přesně zmizely (zda prosté zhasnutím, nebo odletěly). Propátral jsem oblohu, ale neviděl jsem ani světla žádného letadla ani nic podezřelého.“
Při hledání vysvětlení se nabízelo několik možností, jenže žádná se nepotvrdila, ani se jí nepodařilo spolehlivě vyvrátit.
- Záblesk družice Iridium. Tyto družice skutečně vrhají „prasátka“ odrazem slunečních paprsků od velmi lesklých ploch jejich antén.
Jenomže družice se po obloze pohybují, a tak i záblesk, který vypadá jako náhlé zjasnění nebo objevení světla, letí kousek po obloze, než zase pomalu zhasne. Nešlo by tedy o nehybná světla, navíc ještě dvě v malé vzdálenosti od sebe. - Reflektory letadla letícího proti svědkovi. Dnešní dopravní letadla jsou vybaveny silnými reflektory, které používají při startu a přistání. Tyto reflektory dosvítí mnoho desítek kilometrů daleko a pokud letadlo míří naproti svědkovi, jeví se jako nehybné.
Jenomže v ose pozorování se v jednom případě skutečně nacházelo letadlo – ale ve výšce 10300 metrů. Tam nemají piloti důvod takový reflektor použít, navíc to asi nelze, protože většina letadel má tyto reflektory zabudované v podvozku, který se při startu nebo před přistáním vyklápí. A pak si nelze povšimnout, že ve většině případů tato světla nachází ve dvojici a umístěná nad sebou. Vzhledem ke vzdálenosti od sebe, by muselo jít o dvojici letadel…
Od té doby se objevilo několik dalších pozorování:
2019.05.19.01-UFO-Hořín
Čas: 01:55 – 02:00
Délka pozorování: 20 s
Lokalita: Hořín, okr. Mělník
Směr pozorování: JJV
Výška nad obzorem 40°
Popis: Při cestě do ložnice (zrovna skončil film) jsem dveřmi na terasu koukl na měsíc v úplňku (byl asi přesně jižním směrem – situace viz náčrt v příloze a všiml si, že je také pěkně vidět Jupiter a napadlo mě na něj namířit domácí hvězdářský dalekohled, co byl u těch dveří. Po zamíření, než jsem vyměnil za silnější okulár, jsem si výše a kousek východněji všiml dvou „hvězd“ nad sebou ve zvláštní pozici – byly od sebe daleko asi jako je šířka pásu Oriona (asi trochu méně). Byly přesně kolmo nad sebou a zářily stejně – čistě bíle a jasně asi jako Sirius, možná o trochu méně. Vytáhl jsem telefon a pustil aplikaci s hvězdnou oblohou, jestli tam jsou také (nějaká z planet u hvězdy či tak). Než to naběhlo, začala světla pozvolna slábnout. Nejdříve jsem myslel, že tam přichází mrak, ale žádný tam nebyl. Než jsem na ně přesunul dalekohled, tak zhasla. Zhasínala asi 15s a obě úplně stejně (celou dobu svítila obě stejně, nechvěla se, neblikala..). Jinak Jupiter s měsíci (4 velké) na to, že byl zároveň úplněk, byly vidět velmi dobře. Dále východně a níže nad horizontem byl také slabě vidět Saturn. Přišlo mi mj., že měsíc svítil a osvětloval zem teplejším (jemně naoranžovělým) světlem než obvykle – na to, jak už byl vysoko, nebyl tak bílý, jak bych čekal. Byl z toho trochu tajemný pocit. A pak ta dvě světla to ještě znásobila :)
2019.06.07.01-UFO-Světlá pod Ještědem
Čas: 23:30
Délka pozorování: cca 1 minuta
Lokalita: Světlá pod Ještědem, okr. Liberec
Směr pozorování: JZ
Výška nad obzorem 75 – 80°
Popis: Dvojice nehybných světel na obloze, vypadaly jako velmi jasné hvězdy, pomalu zhasly.
Zdá se, že nejde o úplně vzácný úkaz na obloze. Vysvětlení pro něj však zatím nemáme. Uvítáme, pokud má někdo nějaký rozumný nápad a napíše jej do komentářů. A pokud jste podobný úkaz viděl, neváhejte a popište nám jej!
Další články na toto téma:
Nebeské bludičky
Další „nebeské bludičky“?
Opět nebeské bludičky
Jsem amatérským astronomem a oblohu sleduji od malička téměr každý večer. Za tu dobu jsem se s tímto jevem setkal několikrát a nikdy si ho nedokázal vysvětlit. Úplně stejný popis. Nejprve všimnutí, že je na obloze hvězda, případně hvězdy, které tam nějako nezapadají. Po několika minutách se rozletí a zhasnou, případně zhasnou na místě. Viděl jsem je i manévrovat. Někdy se před odletem rozsvítí ještě více.
V počítači jsem objevil animaci z června 2015, kdy jsem jev pozoroval. Před zhasnutím se objekt rozsvítil a za ním se na okamžik objevily další 2. Animaci jsem vytvořil pomocí aplikace Stellarium. Odkaz zde: https://lovcibourek.cz/wp-content/uploads/2019/07/output_0v7YJw.gif
Tak tohle nám pořád vrtá hlavou. Kdybyste na možné vysvětlení přišel, určitě dejte vědět.
A nemohl byste nám ten případ z 6/2015 vyplnit do formuláře? http://www.projektzare.cz/pozorovali-jste-ufo/
Díky!