Podivné světelné objekty na fotografiích. Fotograf nic podezřelého zrakem nezachytí, protože je soustředěn na zachycení neobvykle osvětlené scenérie, ale při prohlížení se nestačí divit. Co to na těch fotografiích je? A tak se stále opakuje stejný scénář domněle vyfotografovaných UFO, které ve skutečnosti existují jen v objektivu fotoaparátu.
2017.05.03.01-UFO-Kladno
„Po poledni jsem vyfotografovala mobilním telefonem 4 snímky halového jevu slunce – malé halo. Pak jsem si všimla na fotkách u slunce malého bodu – na každém snímku byl jinde. Na dvou snímcích zářil žlutě, na dvou vydával fialovou záři. Snímky přikládám, i zvětšený.
Prosím o vysvětlení, co to může být?“
2017.04.23.01-UFO-Poříčany
„Objekt zjištěn při prohlížení fotografií. Mimochodem tento objekt jsem pozoroval před 19 lety na karlovarsku, jasná koule na obloze která prudce změnila směr do prava v zápětí do leva a pak odletěla vzhůru obrovskou rychlostí.“
Tady se zdá, jako by se objekt pohyboval a na každém snímku byl jinde. Navíc zřejmě nedaleko, když jej vidíme proti pozadí.
Ve všech případech jde však o mnohem banálnější věc. Všechny fotografie jsou pořízeny v silném protisvětle. Na to nejsou současné fotoaparáty stavěné. Objektiv fotoaparátu tvoří několik čoček, které sice bývají opatřeny antireflexním nátěrem, ale odrazům světla za takto extrémních podmínek nelze zabránit. Nejde tedy o hmotné objekty, ale o odrazy silného světla na čočkách objektivu fotoaparátu.
Marně se připojuji k neustálým výtkám profesionálních fotografů i prodejců fotoaparátů: „Máte-li rádi svůj fotoaparát (mobil), nikdy s ním nefotografujte přímo proti slunci!“ V tom lepším případě vyrobíte UFO, v tom horším spálíte fotočip ve vašem přístroji, což je nevratná chyba. Je to stejné, jako kdybyste vzali lupu (což je také čočka) a soustředěný paprsek od sluníčka poslali do svého fotoaparátu.