Aktuality 30. – 33. týdne

  • od

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Co si myslí atmosféroví chemici a geochemici o chemtrails?. Existuje supertajné a superzákeřné spiknutí, které hnojí lidi pomocí kondenzačních čar za letadly? Anebo to prostě jsou kondenzační čáry za letadly?

Teoretičtí fyzici potvrdili možnost existence páté základní síly. Pátá základní síla je zatím stále ve hře. Dočkáme se přece jenom v dohledné době nové fyziky?

Nově objevené víry modrého ohně spalují téměř bez sazí. Tiché a stabilní modré ohnivé víry by mohly pomoct ve výzkumu mechaniky kapalin nebo třeba při šetrné likvidaci obávaných ropných skvrn.

Agónie nové fyziky pokračuje: Observatoř IceCube nenašla sterilní neutrina. Lovci neutrin na jižním pólu nechytili ani jedno sterilní neutrino. Prý s 99 procentní pravděpodobností neexistují. Významný kandidát na temnou hmotu zřejmě vypadává ze hry.

Hvězda s megastrukturou: Ještě divnější, než jsme si mysleli. Příběh hvězdy Tabby, zvané též KIC 8462852, nabírá na obrátkách. Slabší povahy by měly zvážit bezpečnostní pásy!

Krystaly z IBM imitují mozkové neurony. Neuromorfní čipy by mohly prosívat data z burz, počasí nebo velkých vědeckých experimentů.

Průlomový solární článek vyrábí palivo z oxidu uhličitého a slunečního záření. Zní to lépe než fotosyntéza rostlin. Oxid uhličitý plus sluneční záření rovná se palivo. Fotosyntetický solární článek je jako kouzlo!

HST studoval atmosféry dvou exoplanet podobných Zemi. Za použití Hubbleova kosmického dalekohledu HST astronomové uskutečnili první průzkum atmosfér kolem planet podobných Zemi za hranicemi Sluneční soustavy. Objevili náznaky, které zvyšují šance na obyvatelnost těchto dvou exoplanet. Přesněji řečeno zjistili, že exoplanety TRAPPIST-1b a TRAPPIST-1c, které jsou od nás vzdáleny přibližně 40 světelných roků, nemají nadýchané atmosféry, v nichž by dominoval vodík, obvykle objevovaný u plynných planet.

Opportunity na začátku další dvouleté mise. Nedávno uplynulo 4444 marsovských dnů, které už vozítko Opportunity strávilo na povrchu Marsu. Od přistání v lednu 2004 na plánovanou tříměsíční misi, zvládl rover cestu od kráteru ke kráteru a dlouhá léta také studoval duny při cestě pláněmi Meridiani. Vědci se už v podstatě dostali všude tam, kde chtěli….

Plány pro nástupce ISS pomalu nabírají obrátky. NASA prezentovala před komisí NASA Advisory Council svůj postup ve vývoji nové vesmírné stanice, která by poskytla prostor pro pobyt astronautů v hlubokém vesmíru na několik měsíců či let. Není náhodou, že doposud všechny vesmírné stanice kroužily pouze po nízké oběžné dráze.

30. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 25. 7. do 31. 7. 2016.

31. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 1. 8. do 7. 8. 2016.

32. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 8. 8. do 14. 8. 2016.

33. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 15. 8. do 21. 8. 2016.