V sobotu 31. října se mnoha šťastlivcům podařilo na obloze spatřit vzácný jev – velmi jasný bolid, mnohem jasnější než Měsíc v úplňku. Jev, který svědkové popisovali jako rychle letící zářící bod s chvostem zelené nebo modrozelené barvy, hlásily stovky svědků astronomům na hvězdárny, ale také mnoho lidí svá pozorování zaslalo nám do projektu Záře.
Pro nás to byla vynikající příležitost, ověřit si, nakolik přesné jsou popisy jevu, který svědkové viděli jen pár sekund (obvykle 2 až 4 sekundy). A byli jsme i příjemně překvapeni: přes krátké trvání jevu jej někteří lidé zachytili velmi přesně. Zde je kresba pozorovatele z Unkovic na Brněnsku:
Zkusme si tuto kresbu porovnat se záběrem bolidu z kamery v automobilu:
Ukazuje se, že lidé si neznámý nebo neobvyklý jev dokáží zapamatovat poměrně dost přesně. Mnohem větší potíž je pak ale se slovním popisem jevu, který se vymyká dosavadním zkušenostem pozorovatele. Také údaje o čase se poměrně dosti rozcházely – kdo však u sebe nosí naprosto přesně seřízené hodinky a kdo se ihned po pozorování na ně podívá a zaznamená přesný čas?
V každém případě nám i tento jasně, snadno a rychle identifikovaný jev poskytl užitečné informace. Jediné , co mě osobně dost mrzí je …, že jsem to zase neviděl !
Na konci ještě malá osvěta, které není nikdy dost (dokonce ani v médiích):
meteor = jev, který vidíme na obloze, to je ta ohnivá čára a světelný bod
bolid = obzvlášť jasný meteor
meteorit = to je ten kámen, který neshoří v atmosféře a spadne na zem
meteoroida = to je to původní těleso ve vesmíru, které ještě nespadlo na Zemi
Odkaz: V sobotu 31. října 2015 zazářil na obloze jasný bolid
Mohl by jste prosím někdo dát informaci z čeho se to asi skládalo, chemické složení, když to mělo zelenou barvu? To není normální meteorit či bolit. Díky.
Ten bolid patřil k meteorickému roji Tauridy. Ty mají svůj původ v kometě Encke. Obvykle jde o složení vcelku podobné pozemským horninám, nějaké ty křemičitany, občas uhlík a jeho sloučeniny. Musíme si počkat, co řeknou astronomové po rozboru spektra, které určitě u tohoto bolidu zachytili.
Zeleně, modře nebo oranžově zbarvené bolidy jsou ale poměrně časté a odvíjí se to opravdu hlavně od složení původního tělesa.