Dnes bychom měli slavit Mezinárodní den UFO. Poprvé byl vyhlášen v roce 2001 předsedou „Výzkumného střediska vesmírných věd Sírius“ Haktanem Akdoganem. Jeho cílem mělo být spojení všech světových ufologických aktivit k dosažení odtajnění údajné mimozemské přítomnosti na Zemi. V návrhu turecké organizace se počítá s klidnými demonstracemi a zejména s mediální kampaní.
Že by u nás někdo šel demonstrovat třeba před Pražský hrad za odtajnění přítomnosti mimozemšťanů? Ale ano, to už tady bylo! Známá sekta Ivo Aštara Bendy, tohle jeden čas provozovala. Výsledkem bylo všeobecné veselí.
Ale proč mají s tímto být spojováni ufologové? Ufolog není člověk, který věří na přítomnost mimozemšťanů na Zemi, ani nepokládá všechna UFO za mimozemské dopravní prostředky. Ufolog je člověk, který zkoumá, co vlastně UFO jsou. UFO jsou neidentifikované létající objekty (Unidentified Flying Objects). Máme tedy oslavovat něco, o čem nevíme co to je?
Den UFO 2.července je vyhlašován také jako vzpomínka na událost, která se odehrála v roce 1947 v americkém Roswellu, kde došlo k pádu nebo havárii neidentifikovaného objevu a následně nalezení jeho trosek. Událost nebyla dosud uspokojivě vysvětlena.
Proto jsme dosud vždy odpovídali na otázky, zda budeme slavit Den UFO negativně, s tím, že UFO se neslaví, ale zkoumá. Jenomže: po čase člověk zjistí, že důvodů k oslavám v životě vlastně moc není. A každý svátek nám zpestřuje všední dny.
Proč tedy tento svátek nevěnovat spíše zkoumání fenoménu, který nazýváme UFO? Zkoumání – byť v podobě amatérského bádání – je činnost, která by mnohem spíše mohla být oslavována, protože nás povznáší, vzdělává a obohacuje o nové poznatky. Ať už se nám podaří jednotlivý případ UFO vysvětlit, či zůstává neobjasněn, vždycky je pro nás nejdůležitější vlastní proces poznávání. A to si určitě zasluhuje jednou v roce oslavit.
Šlo o vojenský výzvědný balón a žádná armáda na světě prostě nevytrubuje svoje tajné špionážní operace nahlas. A nebo až z velkým zpožděním jako v tomto případě.