Byl nafilmován kulový blesk a získáno jeho spektrum

  • od

kulový bleskČínským vědcům z  Northwest Normal University z Langzhou se podařil unikátní kousek. Během zkoumání bouřek se jim podařilo zachytit kulový blesk hned dvěma kamerami najednou a zaznamenat přitom jeho optické spektrum. Šlo o obrovskou náhodu a štěstí, které – jak se říká – přeje připraveným. A čínští vědci připraveni byli.

 

Stalo se to při měření spektra klasických čárových blesků, když se nečekaně před jejich přístroji po úderu blesku objevil ohromný  kulový blesk, měnící barvu od fialové přes oranžovou až bílou a při pohasínání až na červenou. V jeho spektru se kromě čar dusíku a kyslíku objevily čáry křemíku, vápníku a železa. Znamená to, že tedy bude něco na „křemíkové teorii“ kulového blesku?  Podle této teorie se totiž při úderu blesku do křemičité půdy nebo písku uvolňují drobné částice a vlákna křemíku, které pak reagují s kyslíkem a hoří. Teorii se již v malém měřítku a na velmi krátkou dobu podařilo ověřit v laboratoři. Není ale jisté zda spektrální čáry křemíku ve světle kulového blesku znamenají víc, než jen pouhou přítomnost tohoto prvku v jeho ionizované plazmě.

1390039299Spektrum kulového blesku, pořízené čínskými vědci
(zdroj: Northwest Normal University, Lanzhou, Gansu, China, Cen et al., Phys.Rev.Letters, 2014)

Díky vysokorychlostní kameře se ukázalo, že kulový blesk osciloval s frekvencí 100 Hz – byl tedy ovlivněn blízkým vysokonapěťovým vedením o frekvenci 50 Hz ?

Povšimli si jedné zásadní věci: náš přední odborník na problematiku kulových blesků doc.Štoll píše, že jejich obvyklý průměr se pohybuje kolem 10-20 cm. Ale tohle mělo průměr víc než 5 metrů!  Sami máme v naší databázi několik klientů na podobný úkaz s průměrem počítaným spíš v metrech (např. zde). Řada kulových blesků byla pozorována aniž by zrovna v blízkosti uhodil blesk. Zdá se, že kulový blesk, jak jej známe, nebude jen jednoho druhu, ale spíš existuje podobných úkazů s různou příčinou a fungováním více.

V každém případě ale to, že takový jev přistihli čínští vědci takříkajíc „při činu“ a mají i jeho spektrum, je unikátní štěstí a díky tomu snad brzy budeme vědět trochu více o jevech, které dosud vzdorují našemu poznání. Však také kulový blesk bývá velmi často (a právem) považován za UFO.

Zpomalený videozáznam kulového blesku (vlevo) a jeho spektra (vpravo)   –zdroj

 

Odkazy:

Kulový blesk přichycen inflagranti
Štěstí přeje připraveným: První spektrum kulového blesku
Čínští vědci nafilmovali kulový blesk
Kulový blesk konečně polapen a prozkoumán
Jak vzniká kulový blesk? Vědci se štěstím nahlédli do jeho tajemství

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*