Identifikace UFO: Laserová ukazovátka, reflektory

Moderní technika dnes proniká do každodenního života a občas si neuvědomujeme, že se dokáže projevovat někdy nečekanými efekty. Stává se také nejčastějším zdrojem různých světelných efektů, které leckdy pozorujeme a nejsme schopni je zařadit mezi známé věci. A to ať již jde o efekty nechtěné (např. světelné efekty výbojů elektrického zkratu), anebo chtěné a právě tak cílené – jako jsou např. reklamní světla.

4.6.3. Laserová ukazovátka, reflektory apod.

Charakteristické znaky:
– barevné světelné efekty
– světla pohybující se po stále stejné trase (reflektory aut)

Mezi nově se objevující efekty, způsobující i pozorování UFO, se nově zařadily laserové zářiče. Do nedávna byl laser jen výsadou vědců a vyskytoval se pouze v jejich laboratořích. Potom se objevily malé polovodičové lasery v diskových mechanikách CD a DVD a lasery se objevily v komerční sféře. A našly využití také jako světelná ukazovátka. Snad každý, kdo držel poprvé v ruce malé laserové ukazovátko, zatoužil vyzkoušet „kam až to dosvítí“. Za podmračené poblohy zjistil, že červenou tečku lze promítnout i na mraky. V mlze a prašném prostředí je zase velmi dobře vidět samotný paprsek světla.

A neobjevily se jenom kapesní laserová ukazovátka, svítící červeným světélkem. Na volném trhu se objevily i silnější zelené lasery s výkonem až kolem 1 watu. O nebezpečnosti těchto „hraček“ by se dalo napsat samostatné pojednání – stačí zlomek sekundy světla namířeného na oči a je po zraku. O možnosti zasažení zraku pilotů letadel a dalších následcích nemluvě. Pro nás je však podstané, že projevy těchto svítítek velmi snadno evokují pozorování UFO.

2010.03.03.01-UFO-Cheb:
Večer 3. 3. 2010 kolem 22.50 hodin jsme s ženou seděli v obývacím pokoji rodinného řadového domu v přízemí a sledovali televizi. Protože máme kočky, které chodí oknem ven, tak velmi často hledíme k tomuto oknu. Má jen malou částečnou záclonu a máme dobrý nestíněný výhled ven. Gauč, na kterém jsme seděli, je proti oknu a velmi často se díváme z okna, zda kočky sedí za oknem a vracejí se. Televize je těsně u levého okraje okna a tak odvrácení pohledu do okna je zcela bezproblémové. Oba jsme se zrovna dívali k oknu, když v zahradním dvorním traktu jsme proti štítu protilehlého domu, který je vzdálen asi 60m ve výši asi 15 m viděli vzplát jasné a ohraničené zelené světlo. Mělo ohraničené okraje asi jako světlo semaforu a asi takovou velikost. Během zlomku vteřiny světlo udělalo pohyb jako ve tvaru ležatého „U“ o velikosti 2 x 2 m a náhle zmizelo. Čas tohoto jevu odhadujeme na desítku milisekund. I když jev trval okamžik, tak pohyb světla byl patrný, jako by někdo prudce mávl obrovskou zelenou baterkou. Ohromilo nás to, protože jsme to viděli proti stěně domu v malé výšce a na protilehlé zahrady nikdo nechodí. Oba jsme viděli totéž. Mě pohyb připadal jako U, žena pozorovala jako vodorovnou šipku.“

V tomto případě je zajímavé, že tento neobvyklý efekt spletl odborníka elektrotechnika a byl tak sugestivní, že jej vysvětlení nenapadlo, ač se poctivě snažil nějaké vysvětlení najít:

„K tomu záblesku ještě toto. Samozřejmě se snažím naleznout racionální vysvětlení. Napadla mi zelená raketa, které se střílejí na Nový rok. Ta má obyčejně podélný světelný efekt, který trvá řádově vteřiny. Třaskavé rakety sice tvoří mžikový záblesk, ale bývá vidět jejich pohon do výšky a bývají bílé. Také vytvářejí silný třesk a to ve větší výšce. Všechny rakety viditelně osvětlují okolí.

Napadl mi i elektrostatický výboj. Jsem inženýr elektrotechniky a profesně se zabývám ochranou před bleskem. Výboj vzniká nahromadění elektrického náboje v mracích působením tepla a ionizačního záření. Ten večer bylo zcela jasno a teplota kolem 0 stupňů. Výboj má tvar podélné, někdy rozvětvené jiskry bílé barvy. Zelené jiskry také existují, ale tvoří se na pantografech z trolejových pohonů, kde pří nedokonalém kontaktu dochází k jiskření a přitom je spalována měď trakčního vedení. Ta právě dodává zelené zabarvení jiskry. Jakákoliv jiskra rovněž osvětluje svoje okolí.

Jev, který jsme s ženou pozorovali, vypadal jako by se někdo nehlučně vznesl do 15 m a zamával na nás obrovskou zelenou baterkou a to během několika milisekund.“

Právě dojem, že někdo prudce mávl obrovskou zelenou baterkou byl vlastně nejblíže pravdě.

Obdobně sugestivní bývá někdy další technický světelný jev – a tím jsou obyčejné reflektory automobilů. Musí k tomu být příhodný terén, vhodné meteorologické podmínky a stát na správném místě. Světla reflektorů automobilů jedoucích do kopce s výhledem na oblohu mohou osvětlovat nízké mraky. Výsledný dojem je velmi sugestivní – plující oválná světla, náhle se objevující a náhle mizící. Při troše pátrání lze např. na YouTube nalézt videozáznamy přesně odpovídající tomuto efektu.

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*