Co můžeme vidět tento týden na obloze. Krásný bolid zelené barvy nad západními Čechami. Výstavy a přednášky v pražském planetáriu. Létající miniroboti – budeme mít nový druh UFO? Jak bude vypadat den po prvním kontaktu? Kolik známe obyvatelných planet ve vesmíru?
Co můžeme vidět tento týden na obloze
Noční obloze kraluje na západní straně jasná Venuše a v jejím těsném sousedství Jupiter. Neobvyklá konstelace těchto dvou nejjasnějších planet přivedla některé pozorovatele k tomu, aby se dotazovali, co to vlastně na obloze je a zda nejde o UFO. O UFO skutečně šlo, ale jen do té chvíle, kdy si své pozorování mohli vysvětlit.
Podrobnosti a zdroj zde.
Krásný bolid zelené barvy nad západními Čechami
Nádherně zelený bolid mohli lidé v naší republice spatřit 17. března v 19:31 SEČ. Osm sekund trvající jev způsobilo tělísko o průměru 20 až 30 cm, které za tu chvilku prolétlo 170 km dlouhou dráhu a nechalo za sebou nazelenale svítící ohon.Kupodivu ho zatím jako UFO nikdo neohlásil :-)
Podrobnosti a zdroj zde, zde a zde.
Výstavy a přednášky v pražském planetáriu
Létající miniroboti – budeme mít nový druh UFO?
Vývoj bezpilotních prostředků jde dnes nesmírně rychle kupředu a to nejen z důvodu jejich využití ve vojenství. Malé kvadroptéry, vypadající jako dětská hračka se dnes učí létat „v roji“ a řídí je umělá inteligence. Až se však začnou ve větší míře objevovat na obloze, zdá se, že budou často neidentifikovány a s UFO se roztrhne pytel. Že jsou vědci hračičkové a co tyto malé stroje dokážou, ukazuje i toto video:
Jak bude vypadat den po prvním kontaktu?
SETI je všeobecně známý institut, který se zabývá hledáním možných radiových signálů mimozemských civilizací. Duchovním otcem projektu je americký astronom Frank Drake, jenž se pustil do hledání již v roce 1960 za pomoci 25m radioteleskopu, který zaměřil na blízké hvězdy Tau Ceti a Epsilon Eridani.
Hledání mimozemských civilizací už tedy probíhá desítky let. Myslel však někdo na to, co bude, pokud se hledání stane úspěšným? Jak sdělit tuto skutečnost médiím? Jak na to zareagují lidé? Jaké bude třeba podniknout praktické kroky a v neposlední řadě ožehavá otázka: odpovědět? Až donedávna se tím žádná oficiální instituce na Zemi nezabývala. Takový institut vznikl až kolem roku 2000 poměrně v tichosti a mimo pozornost médií. Takzvaná postdetekční skupina vznikla v rámci SETI institutu a vede jí známý sympatický fyzik Paul Davies jehož knihy vycházejí v překladu i u nás.
Stránky Paula Daviese
a jeho knihy Kosmický jackpot a Podivné ticho
Zdroj a další podrobnosti zde.
Kolik známe obyvatelných planet ve vesmíru?
Planet u jiných hvězd už známe přes tisícovku. Jsou některé z nich obyvatelné? Nyní se konečně díky důmyslným přístrojům podařilo objevit i ty menší, s pevným povrchem a příhodnou teplotou. Je tam život?
Aktuální přehled těchto planet najdete zde.
O bolidu, pokud šlo o ten uváděný, se diskutovalo na stránkách kamer HUMLNET. Byl pěkně vidět na záběru webové kamery nad Sněžkou! Čas souhlasí.
Jarmilo děkujeme. Tady je odkaz na pěkný obrázek: http://kamery.humlnet.cz/show_webcam.php?url=/archiv.php?kamera=snezka3&datum=1332009180&velikost=1600v